Fundusze Europejskie logo

Sprzęt i programy

W ramach projektu UPH w Siedlcach – Uniwersytet MAXI dofinansowanego z Funduszy Europejskich zakupiono nowy sprzęt i programy, które posłużą naszym Czytelnikom:

Multilektor Sara CE : to skaner i lektor w jednym urządzeniu. Po zeskanowaniu SARA CE rozpoznaje i odczytuje tekst . Z multilektora skorzystać można w Czytelni Internetowej (I p.) oraz w Kabinie B przy Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.)

Drukarka brajlowska ViewPlus Premier 100 : urządzenie wykonujące czarnodruk i  wydruk w alfabecie Braille'a równocześnie. Dostęp: Kabina B obok Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.).

Lupy : nowoczesne urządzenia do czytania dla osób z dysfunkcją wzroku. Nie tylko powiększają czytany tekst, pozwalają również na zmianę kontrastu. Jedna z lup posiada też funkcję prezentacji na monitorze odczytanych treści. Lupy dostępne w Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.) i w Czytelni Ogólnej (I p.)

Specjalistyczne klawiatury : z dużymi klawiszami, ze specjalną nakładką dla osób z dysfunkcją rąk, są też takie, ułatwiajace widzenie - dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów. Klawiatury dostępne w Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.)

Klawiatura orbiTouch : stanowi kompleksową alternatywę dla standardowej klawiatury QWERTY oraz dla myszy. Klawiatura zaprojektowana przez naukowców, lekarzy oraz fizjoterapeutów dla osób, które nie mogą używać zwykłej klawiatury. Do jej użycia nie jest wymagane poruszanie palcami czy nadgarstkiem, ruchy jakie należy wykonywać są minimalne. Klawiatura jest tak skonstruowana, że może być obsługiwana przez osoby z dużymi przykurczami, niemożliwością poruszania palcami czy ich rozprostowania. Klawiatura dostępna w Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.)

Optima Joystick : zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową kończyn górnych w obsłudze komputera. Kursor porusza się pod wpływem lekkiego dotyku (0,5 Newtonów) w sposób precyzyjny, co pozwala na swobodną nawigację i wybór obiektów znajdujących się na monitorze komputera.  Dostępny w Czytelni Zbiorów Specjlnych (II p.)

Stanowiska komputerowe (PC, monitor, słuchawki) : wyposażone w program udźwiękawiający JAWS oraz program powiększajacy ZOOM Text. Dostępne w  holu katalogowym (parter), Czytelni Internetowej (I p.) i Czytelni Zbiorów Specjalnych (II p.)

Katalog Integro - filmy instruktażowe tłumaczone na PJM

Więcej informacji o projekcie UPH w Siedlcach – Uniwersytet MAXI (strona www)