hana Hana / Alena Mornštajnová
Wrocław : Wydawnictwo Amaltea, 2019. ISBN 978-83-65989-06-2
Temat: Sekrety rodzinne

Hana Aleny Mornštajnovej to wielowątkowa opowieść o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty.
Czechy, lata 50. XX wieku. W wyniku przewrotnego zrządzenia losu dziewięcioletnia Mira cudem uchodzi z życiem, traci jednak najbliższych. Jej jedyną żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, stopniowo odkrywamy sekrety dwóch pokoleń pewnej czeskiej rodziny, na której cieniem położyły się tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej.

Opis ze strony wydawcy:
http://amaltea.az.pl/hana/
alergie: fakty i mity :zdjęcie okładki

Alergie : fakty i mity / Łukasz Durajski

Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020. ISBN 978-83-200-5959-5

Temat: Alergeny

 

Poradnik motywacyjny dla pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z alergią. W kompleksowy sposób przedstawia nie tylko jej rodzaje, ale także metody, jak sobie z nimi radzić. Najważniejszym celem publikacji jest obalenie największych mitów dotyczących alergii i jej leczenia. Napisana prostym i przejrzystym językiem prezentuje wiedzę, pokazując, że życie z alergią wcale nie musi być ciężkie.


Opis ze strony wydawcy:

https://pzwl.pl/Alergie,117641219,p.html

tajemnice wywiadu wewnętrznego : zdjęcie okładki

Tajemnice wywiadu wewnętrznego / Marek Słoń, Stanisław Wójcik

Warszawa : Oficyna Wydawnicza Rytm, 2020. ISBN 978-83-7399-824-7

Temat: Służby specjalne

 

Próba zwrócenia uwagi na służbę specjalną, znaną powszechnie jako kontrwywiad. W wielu krajach występuje ona pod nazwą wywiadu wewnętrznego w odróżnieniu od wywiadu zewnętrznego. Bo wywiad i kontrwywiad to dwie strony tego samego medalu. Historia, rozwój, teraźniejszość.

Opis ze strony wydawcy:
http://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci-wydawnictwa-rytm/tajemnice-wywiadu-wewnetrznego_p_1815.html

hydrobiologia

Hydrobiologia - limnologia / Andrzej Górniak, Zdzisław Kajak

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. ISBN 978-83-01-20721-2

Temat: Hydrobiologia

 

Książka Hydrobiologia. Limnologia prezentuje aktualną wiedzę o wodach powierzchniowych na lądach, organizmach tam żyjących oraz zależnościach między siedliskiem a funkcjonowaniem zespołów hydrobiontów w różnych miejscach i typach ekosystemów słodkowodnych na Ziemi.


Opis ze strony wydawcy:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Hydrobiologia-Limnologia,789360093,p.html

bezpieczenstwo zgromadzen

Bezpieczeństwo zgromadzeń w Polsce : zarys problematyki / Marcin Jurgilewicz

Warszawa : Difin SA, 2020. ISBN 978-83-8085-426-0

Temat: Zgromadzenia i imprezy masowe

 

Opracowanie porusza zagadnienia dotyczące problematyki bezpieczeństwa zgromadzeń w Polsce. Ukazano w nim istotę bezpieczeństwa zgromadzeń, wskazując na rodzaje zgromadzeń oraz zagrożenia dla ich przebiegu, uwarunkowania formalne dotyczące organizacji, przebiegu oraz rozwiązywania zgromadzenia, jak również uprawnienia policji i straży gminnych (miejskich) podczas przebiegu zgromadzeń.

Opis ze strony wydawcy:
https://ksiegarnia.difin.pl/bezpieczenstwo-zgromadzen-w-polsce-zarys-problematyki

wielowymiarowy

Wielowymiarowy charakter bezpieczeństwa międzynarodowego i ochrona przed zagrożeniami Federacji Rosyjskiej / redakcja naukowa Mirosław Banasik, Agnieszka Rogozińska

Warszawa : Difin, 2020. ISBN 978-83-8085-505-2

Temat: Bezpieczeństwo międzynarodowe

 

W książce przedstawiono wyzwania w sferze bezpieczeństwa informacyjnego, które są konsekwencją prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi.

Opis ze strony wydawcy:
https://ksiegarnia.difin.pl/wielowymiarowy-charakter-bezpieczenstwa-miedzynarodowego-i-ochrona-przed-zagrozeniami-federacji-rosyjskiej

metamorfoza

Metamorfoza / Stan Wawelsky

Warszawa : Oficyna Wydawnicza Rytm, 2020. ISBN 978-83-7399-800-1

Temat: Zabójstwo

 

„Alex strzela tylko raz – w głowę. Zwłoki układa w plastikowym worku. Potem jedzie do lasu i przenosi trupa do miejsca, gdzie znajduje się wykopany przez niego dół. Po zrzuceniu ciała zakopuje je wydobytą ziemią. Powierzchnię pokrywa kawałkami darni. Po pierwszym deszczu grób będzie niewidoczny nawet z bliska i niewyczuwalny dla zwierzyny”.

Opis ze strony wydawcy:
http://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/metamorfozy_p_1839.html

spatial

Spatial, temporal and identity labyrinths in American and French metaphysical detective novels / Joanna Stolarek

Siedlce : Siedlce University of Natural Sciences and Humanities : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, 2020. ISBN 978-83-66541-23-8

Temat: Labirynt

 

Książka poświęcona jest studium koncepcji labiryntu, w szczególności jego kłączowej struktury jako kluczowej dla odczytania relacji przestrzennych, czasowych i tożsamościowych w metafizycznej powieści detektywistycznej. Analizie poddano wybrane teksty Paula Austera, Patricka Modiano oraz Alaina Robbe-Grilleta. Powieści te odzwierciedlają labirynty przestrzeni, czasu i tożsamości w różnych konfiguracjach, stanowiących znaczące problemy interpretacyjne w zakresie procesu dochodzenia, śledztwa, interpretacji tekstu, głównie w kontekście badań literatury postmodernistycznej dotyczącej zbrodni i wykrywania, komparatystyki literackiej, literatury eksperymentalnej i egzystencjalnej.


Opis ze strony wydawcy:

https://wydawnictwo-naukowe.uph.edu.pl/nowosci

pandemia

Pandemia! : Covid-19 trzęsie światem / Slavoj Žižek

Warszawa : Wydawnictwo Relacja, 2020. ISBN 978-83-66577-27-5

Temat: COVID-19

 

Kiedy bezprecedensowa, globalna epidemia ogarnia świat, kto mógłby lepiej niż słoweński turbofilozof Slavoj Žižek odkryć jej głębsze znaczenia, zachwycić się jej niepojętymi paradoksami i przewidzieć głębię konsekwencji, a wszystko to w sposób, który wywoła u ciebie zadyszkę i siódme poty?


Opis ze strony:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Pandemia-Covid-19-trzesie-swiatem,837383378,p.html

bialy glod

Biały głód / Piotr Kaczmarczyk

Wrocław : Edra Urban & Partner, 2020. ISBN 978-83-65625-56-4

Temat: Gastronomia szpitalna.

 

Dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk, autor książki zatytułowanej Biały głód, podejmuje niezwykle ważną tematykę dotyczącą niedożywienia i żywienia pacjentów w szpitalach.


Opis ze strony:

https://www.empik.com/bialy-glod-kaczmarczyk-p,p1240378229,ksiazka-p

 finanse publiczne  

Finanse publiczne a konstytucja / redakcja naukowa Monika Bogucka-Felczak

Warszawa : Wydawnictwo Poltext, 2020. ISBN 978-83-8175-052-3

Temat: Budżet

 

Monografia podejmuje interesującą i niezwykle aktualną problematykę tych aspektów prawa finansowego, które mają nierozerwalny związek z prawem konstytucyjnym. Przejrzysty układ monografii, podzielonej na cztery zasadnicze części, nie tylko porządkuje materię badawczą, ale także ułatwia dotarcie do zagadnień interesujących czytelnika.

Opis ze strony wydawcy:
http://www.poltext.pl/b2686-finanse-publiczne-a-konstytucja.htm

bioanalityka t.1

Bioanalityka w nauce i życiu. 1, Nowe wyzwania w bioanalizie klinicznej i ocenie naturalnych surowców leczniczych / redakcja naukowa Irena Baranowska, Bogusław Buszewski

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. ISBN 978-83-01-21281-0

Temat: Biochemia

 

Książka ta jest opracowaniem zbiorowym, w którym znakomici specjaliści z różnych ośrodków naukowych i badawczych w Polsce przedstawili – potencjał, aplikacje kliniczne i środowiskowe oraz perspektywy dalszego rozwoju bioanalityki.


Opis ze strony wydawcy:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Bioanalityka-w-nauce-i-zyciu-Tom-1,837383526,p.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

bioanalityka t.2

Bioanalityka w nauce i życiu. 2, Nowe strategie analityczne i rozwiązania aparaturowe / redakcja naukowa Irena Baranowska, Bogusław Buszewski

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. ISBN 978-83-01-21283-4

Temat: Biochemia

Duże zainteresowanie bioanalityką, w tym kształcenie na poziomie przedmiotów podstawowych i specjalnościowych, jak również funkcjonowanie specjalności „Bioanalityka” na wielu uczelniach, potrzeby laboratoriów klinicznych czy medycyny sądowej, czy kontroli jakości produktów spożywczych i żywności, skłoniły redaktorów naukowych do przygotowania niniejszej książki. Przedstawione w niej zagadnienia będą przydatne studentom i pracownikom naukowym, pracownikom laboratoriów badawczych również z pokrewnych dziedzin.

Opis ze strony wydawcy:
https://ksiegarnia.pwn.pl/Bioanalityka-w-nauce-i-zyciu-Tom-2,837383483,p.html?gclid=EAIaIQobChMIs5rh8LGf7AIVAp3VCh23Nw5sEAQYASABEgKGHfD_BwE

przestrzenie wladzy

Przestrzenie władzy : miasto / Barbara Głyda

Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2020. ISBN 978-83-8180-208-6

Temat: Miasta

 

Rozprawa doktorska (będąca podstawą niniejszej książki) przygotowana przez mgr Barbarę Głydę pod naukową opieką prof. Dra hab. Tadeusza Miczki inspirowana myślą Michela Foucaulta wpisuje się w nurt badań o istotnym dla rozwoju myśli humanistycznej poznawczym charakterze związanych z rozpoznawaniem, rekonstruowaniem, usensownianiem i demaskowaniem relacji przestrzeni kultury, relacji autorytaryzmu społecznego, polityki i komunikacji.

Opis ze strony:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/przestrzenie-wladzy-miasto-barbara-glyda-171733

minsk

Mińsk : przewodnik po Mieście Słońca / Artur Klinau

Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020. ISBN 978-83-8191-046-0

Temat: Architektura białoruska

 

„Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca” jest nie tylko wspaniałym albumem socjalistycznej architektury, lecz także esejem o burzliwej historii Białorusi, powieścią autobiograficzną i poetycką wizją odrealnionego świata idei. Według autora, ma być to pierwszy krok do zbudowania mitologii Mińska. 

Opis ze strony wydawcy:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/minsk