Oddział Informacji Naukowej (parter)
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9, 08-110 Siedlce
tel. (+48) 25 643 17 48, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HAN

Od 18 lutego 2019 r. Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach uruchamia system HAN, który zastąpi usługę OpenVPN wykorzystywaną dotychczas w dostępie do źródeł elektronicznych spoza sieci UPH.

Czym jest System HAN?
HAN umożliwia korzystanie z licencjonowanych elektronicznych zasobów BG UPH (e-czasopisma, e-książki) z komputerów spoza sieci uczelnianej. Upraszcza procedury zdalnego dostępu do e-zasobów:
 • nie wymaga instalacji lub konfiguracji dodatkowego oprogramowania na komputerze użytkownika,
 • nie wymaga dodatkowej konfiguracji przeglądarki internetowej.
Kto może skorzystać z usługi zdalnego dostępu poprzez HAN?
Dostęp do e-zasobów spoza sieci uczelnianej mają TYLKO pracownicy, doktoranci oraz studenci UPH i słuchacze studiów podyplomowych posiadający aktywne konto biblioteczne. Osoby nie posiadające konta muszą najpierw zapisać się do Biblioteki i dokonać pełnej jego aktywacji na miejscu w Wypożyczalni. Osoby, które posiadają konto biblioteczne mogą od razu korzystać z HANA. Przy logowaniu należy podać tylko login i hasło do konta bibliotecznego.

Warunki korzystania:

 • Posiadanie aktualnego konta bibliotecznego (bez zaległości) w Bibliotece.
 • W przypadku rozwiązania umowy o pracę z UPH lub ukończenia studiów
  i podpisania karty obiegowej w Bibliotece Głównej dostęp zostaje anulowany.
Jak korzystać z usługi zdalnego dostępu za pomocą systemu HAN:
Aby skorzystać z dowolnej bazy w domu, należy wybrać link znajdujący się na stronie BG UPH w zakładce E-czasopisma lub E-książki. Przykład: chcesz dostać się do zasobów ProQuest → wybierasz ikonę:
internet Wejście do bazy spoza UPH.Po kliknięciu w ikonę pojawi się okno do logowania, w które należy wpisać login oraz hasło używane w katalogu online.

Co zrobić, jeśli nie możemy się zalogować do systemu HAN:


 • w przypadku problemów z logowaniem należy sprawdzić ważność i stan konta bibliotecznego,
 • w przypadku konieczności prolongaty książek lub uregulowania zobowiązań należy zgłosić się do Wypożyczalni.
Blokada konta bibliotecznego uniemożliwia korzystanie ze zdalnego dostępu.W przypadku problemów z kontem Czytelnika w Wypożyczalni prosimy o kontakt: tel. (+48) 25 643 17 44, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Test nowej usługi będzie trwać od 18 lutego do 1 kwietnia 21019 r.Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania systemu HAN prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.W przypadku problemów technicznych związanych z systemem HAN prosimy o kontakt pod nr tel. 25 643 17 46 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:42). Po 1 kwietnia 2019 r. usługa OpenVPN zostanie wyłączona a system HAN będzie jedynym sposobem zdalnego dostępu do elektronicznych zasobów BG UPH (e-czasopisma, e-książki) z komputerów spoza sieci uczelnianej.
Warunki licencji:
Użytkowanie źródeł elektronicznych, zarówno w dostępie w ramach sieci uczelnianej, jak i zdalnie, wiąże się z przestrzeganiem warunków licencji i praw autorskich.Użytkownicy mogą:
 • przeszukiwać i przeglądać bazy i serwisy,
 • drukować i kopiować wyszukane rekordy, artykuły lub fragmenty tekstów, wyłącznie do celów osobistych, naukowo-badawczych i dydaktycznych.
Zabrania się:
 • automatycznego pobierania tekstów a także pobierania niewytłumaczalnie dużej liczby abstraktów lub artykułów oraz kompletnych zeszytów danego tytułu czasopisma,
 • wykorzystywania skopiowanych danych do jakiejkolwiek wtórnej dystrybucji.
Bazy danych, czasopisma oraz książki elektroniczne - ich zawartość, łącznie z abstraktami chronione są prawem autorskim. Łamanie powyższych ustaleń licencyjnych może zakończyć się zablokowaniem dostępu zarówno dla użytkowników łamiących te ustalenia jak i dla całej Uczelni.

OpenVPN

Usługa będzie aktywna tylko do 1 kwietnia 2019 r.
 • Virtual Private Network (VPN) pozwala na korzystanie z elektronicznych zasobów Biblioteki Głównej UPH (baz danych, e-czasopism, e-książek) z komputerów domowych.System VPN pozwala na zdalny dostęp do następujących zasobów: FTF, EBSCO, ProQuest, ScienceDirect / ICM, Science Direct (na serwerze wydawcy), Springer / ICM, Scopus, SpringerLink (na serwerze wydawcy), Web of Science / ICM, Wiley-Blackwell, NATURE, SCIENCE.
 • Użytkownikami uprawnionymi do korzystania z zasobów Biblioteki poprzez usługę VPN są wyłącznie osoby związane z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, tj.: pracownicy UPH w okresie zatrudnienia w Uczelni oraz studenci i doktoranci posiadający konto w usłudze LDAP (konto logowania do Internetu). Jest to konto, z którego korzystają wszyscy, którzy logują się w obrębie Uczelni. W przypadku studentów jest to również to samo konto, z którego korzystają, by logować się do systemu USOS.
 • Wszyscy uprawnieni użytkownicy zainteresowani dostępem do baz, poza siecią internetową UPH, proszeni są o zgłaszanie się do Oddziału Informacji Naukowej BG, w celu rejestracji i pobrania niezbędnego oprogramowania. Należy przynieść ze sobą PenDrive lub płytę CD.
 • W razie problemów technicznych prosimy o kontakt z p. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pocztą elektroniczną lub telefonicznie: 25 643 17 41.
Uwagi:
 • nie wolno udostępniać danych do logowania, nazwy użytkownika i hasła innej osobie,
 • udostępniane zasoby chronione są prawem autorskim. Licencje na korzystanie z zasobów elektronicznych zabraniają tworzenia lokalnych archiwów. Liczba jednorazowo pobieranych materiałów powinna odpowiadać rzeczywistym potrzebom wynikającym z pracy naukowej, naukowo-dydaktycznej. Nadużycia w tym zakresie mogą powodować odłączenie baz oraz przewidzianą prawem odpowiedzialność.