balbutologopedia

Balbutologopedia : terapia, wspomaganie, wsparcie / redakcja naukowa Jacek J. Błeszyński

Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2020. ISBN 978-83-231-4315-4

Temat: Balbutologopedia

 

Kolejna publikacja z serii Dyskursy Logopedyczne, Studia Logopaedica Thoruniensia 1, została poświęcona problematyce niepłynności mowy – zagadnieniu często pomijanemu, chociaż oswojonemu w społeczeństwie.


Opis ze strony wydawcy:

https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/5181/balbutologopedia-terapia-wspomaganie-wsparcie

czynniki ryzyka powrotu

Czynniki ryzyka powrotu do przestępstwa / Wiola Friedrich

Warszawa : Difin, 2020. ISBN 978-83-8085-111-5

Temat: Kara pozbawienia wolności

 

Książka zawiera materiały, które zostały zebrane podczas badań przeprowadzonych w dwudziestu jednostkach penitencjarnych w Polsce. Jest efektem współpracy z ich pracownikami oraz osadzonymi, a wnioski zostały przekazane do wykorzystania w praktyce.

Opis ze strony wydawcy:
https://ksiegarnia.difin.pl/czynniki-ryzyka-powrotu-do-przestepstwa?search=Czynniki%20ryzyka%20powrotu%20do%20przest%C4%99pstwa

przemyslowe wykorzystanie

Przemysłowe wykorzystanie mikroorganizmów / Mieczysław K. Błaszczyk, Agata Goryluk-Salmonowicz

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. ISBN 978-83-01-21021-2

Temat: Mikrobiologia przemysłowa

 

Podręcznik Przemysłowe wykorzystanie mikroorganizmów prezentuje zagadnienia związane z komercyjną eksploatacją bakterii, drożdży i grzybów strzępkowych w produkcji przemysłowej.

Opis ze strony wydawcy:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Przemyslowe-wykorzystanie-mikroorganizmow,817740835,p.html

smog

Smog w Polsce : przyczyny, skutki, przeciwdziałanie / Piotr Kleczkowski

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. ISBN 978-83-01-20790-8

Temat: Smog

 

Zanieczyszczenie powietrza to aktualnie jeden z poważniejszych problemów cywilizacyjnych w naszym kraju. Wiedza o tym zjawisku jest jednak wciąż niewielka. W niniejszej publikacji Autor prezentuje wszystkie ważne informacje na temat smogu. Przedstawia źródła i rodzaje zanieczyszczeń, ich rozprzestrzenianie się, oraz stan powietrza w Polsce.


Opiz ze strony wydawcy:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Smog-w-Polsce,803058990,p.html

Dostępna w IBUKLibra!

psychodietetyka

Psychodietetyka czyli Jak wyjść z błędnego koła odchudzania / Karolina Gruszecka

Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2020. ISBN 978-83-283-5878-2

Temat: Dietetyka

 

Poradnik, który przygotowała dla Ciebie Karolina Gruszecka, dietetyczka, instruktorka fitness i trenerka personalna, stanowi zbiór konkretnych, życiowych i przede wszystkim skutecznych rad. Autorka bazuje na własnym doświadczeniu czerpanym z indywidualnej pracy z pacjentkami oraz na wiedzy z zakresu psychodietetyki.
Opis ze strony:
https://ksiegarnia.pwn.pl/Psychodietetyka-czyli-jak-wyjsc-z-blednego-kola-odchudzania,820358263,p.html

rycerze krzyza

Rycerze krzyża i miecza / Andrzej Zieliński

Warszawa : Oficyna Wydawnicza Rytm, 2020. ISBN 978-83-7399-834-6

Temat: Kawalerowie Mieczowi

Dzieje Zakonu Kawalerów Mieczowych, który wśród wszystkich średniowiecznych zakonów rycerskich miał najgorszą sławę. Niewiele też o nim wiadomo bowiem w papieskim otoczeniu traktowany był głównie jako kaprys jednego z niemieckich hierarchów, który ośmielił się sięgnąć po uprawnienia zastrzeżone dla głowy Kościoła katolickiego.


Opis ze strony wydawcy:
http://www.rytm-wydawnictwo.pl/historia-polityka/rycerze-krzyza-i-miecza_p_1503.html

osoba z niepelnosprawnoscia

Osoba z niepełnosprawnością intelektualną na otwartym rynku pracy / Piotr Majewicz, Danuta Wolska

Kraków : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2019. ISBN 978-83-8084-375-2

Temat: Aktywizacja zawodowa

Możliwości znalezienia i utrzymania zatrudnienia dla wielu osób z niepełnosprawnością, w tym w szczególności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, związane są dostosowaniem środowiska, otoczenia prawnego i społecznego. Książka stanowi szeroką, wieloaspektową analizę prawnych i psychospołecznych uwarunkowań funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w rolach zawodowych. Współczesne podejście do problematyki rehabilitacji zawodowej podkreśla zgodnie z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych znaczenie możliwości realizacji kariery zawodowej w otwartym środowisku, na otwartym rynku pracy, co właśnie stanowi przedmiot monografii.

Opis ze strony wydawcy: http://www.wydawnictwoup.pl/787/Osoba-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-na-otwartym-rynku-pracy.html

oblicza archiwow

Oblicza archiwów i współczesne wyzwania archiwistyki : studia archiwistyczne / redakcja naukowa Piotr A. Czyż, Dariusz Magier

Siedlce : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, 2019. ISBN 978-83-7051-972-8

Temat: Archiwa

Prezentowane wydawnictwo to próba zarysowania wyzwań stojących przed współczesną archiwistyką, jako nauką, ale także wyzwań służby archiwalnej i w ogóle archiwalnych funkcji społeczeństwa i Państwa Polskiego,do której pretekstem stał się jubileusz 100-lecia archiwów państwowych oraz 15-lecie specjalności archiwistycznej na UPH w Siedlcach.

Opis ze strony wydawcy:

https://wydawnictwo.uph.edu.pl/pl/p/Oblicza-archiwow-i-wspolczesne-wyzwania-archiwistyki/614

powstanie czlowieka

Powstanie człowieka : w ujęciu interdyscyplinarnym / redakcja Tomasz Maziarka

Kraków : Copernicus Center Press, 2019. ISBN 978-83-7886-479-0

Temat: Antropologia biblijna

Jak powstał człowiek? Czy jego istnienie we wszechświecie jest przypadkowe, czy zamierzone? Jak przebiegała ewolucja Homo sapiens? Czy scenariusz ewolucyjny pozwala mówić o złożeniu człowieka z duszy i ciała? Niniejsza pozycja jest próbą komplementarnego spojrzenia na problem powstania istot ludzkich z punktu widzenia nauk przyrodniczych, filozofii i teologii.


Opis ze strony wydawcy:

https://biblos.pl/ksiegarnia-biblos/1656-powstanie-czlowieka-w-ujeciu-interdyscyplinarnym.html

stracony list

Stracony list / Jillian Cantor ; przełożyła Katarzyna Rosłan

Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2019. ISBN 978-83-66140-19-6

Temat: II wojna światowa (1939-1945)

Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Fascynująca książka, która rozmachem obejmuje II wojnę światową w Austrii i współczesne Los Angeles. Cantor pisze wspaniałym stylem i ma oko do szczegółów, a ta zapadająca w pamięć opowieść o wspomnieniach, miłości i pojednaniu nie pozwala zwątpić w jej talent.

Pam Jenoff, autorka bestsellera Dziewczyna komendanta


Opis ze strony wydawcy:

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133198/stracony-list?idcat=0

 lot

Lot 202 / Remigiusz Mróz

Poznań : Wydawnictwo Filia, 2020. ISBN 978-83-8195-142-5

Temat: Bezpieczeństwo narodowe

Zwyczajna, piątkowa noc w Nowej Hucie. Kamery monitoringu u zbiegu dwóch ulic rejestrują młodego chłopaka o drugiej piętnaście. Nie ma go na nagraniu z przecznicy dalej…
Sześć lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje ciało chłopaka w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że w wyjątkowo osobliwy sposób popełnił samobójstwo.

Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Zwykły lot do Toronto ma potrwać dziewięć godzin i trzydzieści pięć minut. Szybko okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do celu… rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach.

Opis ze strony wydawcy: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/482
 dowod

Dowód : prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo / Eben Alexander

Kraków : Znak Litera Nova, 2019. ISBN 978-83-240-7119-7

Temat: Doświadczenie z pogranicza śmierci (NDE)

Przez tydzień leżał w głębokiej śpiączce. Lekarze dawali mu minimalne szanse na wyleczenie. Jego ciało nie reagowało na żadne bodźce, a mózg prawie przestał funkcjonować. Kiedy tonął w mroku, stało się coś, czego żaden naukowiec nie mógł się spodziewać. Odkrył niebo.
Eben Alexander, znakomity neurochirurg i szanowany wykładowca Uniwersytetu Harvarda, przez lata podchodził sceptycznie do zagadnień wiary. Życie poświęcił nauce i ufał jedynie faktom. Pod wpływem dramatycznego zdarzenia zgłębił największą tajemnicę ludzkości i przewartościował swoją racjonalną wizję świata.
To niezwykła relacja, spisana ręką naukowca specjalizującego się w badaniu mózgu, przedstawiająca piękną wizję zaświatów.

Opis ze strony wydawcy: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dowod-prawdziwa-historia-neurochirurga-ktory-prz-eben-alexander-156508

 nadzieja  

Nadzieja / Katarzyna Michalak

Wydawnictwo: Mazowieckie, 2019. ISBN 978-83-951992-5-7

Temat: Inność

Mała, samotna dziewczynka i półdziki chłopiec, odrzucony przez rówieśników: tych dwoje odnajduje się w mrocznym świecie, gdzie dorośli, zamiast kochać – ranią. Dzieci mają tylko siebie, ale los nie jest łaskawy i rozdziela je na długie lata. Katarzyna Michalak oddaje do naszych rąk poruszającą opowieść o samotności, której doświadcza niejedna z nas, o miłości, która przezwycięża wszystko, i nienawiści, która wszystko potrafi zniszczyć.

Opis ze strony wydawcy: https://wydawnictwomazowieckie.pl/nadziejazautografem/

problematyka

Problematyka prowadzenia działalności gospodarczej przez samorząd terytorialny : wybrane zagadnienia / Michał Krawczyk, Sebastian Sikorski, Dorota Strus, Monika Niedziółka, Wojciech Gonet

Siedlce : Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, 2020. ISBN 978-83-66541-11-5

Temat: Samorząd terytorialny

Zadania samorządu terytorialnego można podzielić na dwa rodzaje - zadania z zakresu użyteczności publicznej i zadania wykraczające poza ten zakres. O ile zadania z zakresu użyteczności publicznej przynależą z samej swojej natury do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, o tyle kwestia dopuszczalności wykonywania działalności gospodarczej przez jednostki samorządu terytorialnego wykraczającej poza tę sferę już nieco bardziej skomplikowana. (fragment Wstępu)

Opis ze strony wydawcy: https://wydawnictwo.uph.edu.pl/pl/p/Problematyka-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-przez-samorzad-terytorialny/641