Sztuczna inteligencja od podstaw. Okładka książki

Bezpieczeństwo informacyjne Rosji : czynnik duchowy i kultura strategiczna / Marcin Olechowski

Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek , 2023

Temat: Bezpieczeństwo informacyjne państwa

ISBN 978-83-8180-723-4

Monografia stanowi całościowe, uporządkowane ujęcie problematyki, w którym zdefiniowano, co składa się na rosyjską koncepcję bezpieczeństwa informacyjnego. Autor osadził ją w szerszym kontekście kultury strategicznej i prze-analizował z wykorzystaniem warsztatu nauk o bezpieczeństwie. Przedstawił także rozbudowany system bezpieczeństwa informacyjnego Federacji Rosyjskiej, omawiając jego działanie w kontekście konfliktów w Gruzji, Syrii i Ukrainie.

Opis ze strony wydawcy

 
ADHD : mózg łowcy i inne supermoce -okładka książki

Bezpieczeństwo międzynarodowe w erze strategicznej rywalizacji / Mirosław Banasik

Warszawa : Difin , 2023

Temat: Bezpieczeństwo międzynarodowe

ISBN 78-83-8270-223-1

W monografii przedstawione zostały teoretyczne i praktyczne aspekty prowadzenia rywalizacji strategicznej oraz jej implikacje dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Określono również zależności występujące pomiędzy rywalizacją strategiczną a procesem kreowania bezpieczeństwa międzynarodowego. Wskazano na konieczność kształtowania strategii rywalizacji oraz bezpieczeństwa w oparciu o zintegrowane wykorzystanie wszystkich dostępnych instrumentów oddziaływania oraz myślenie i działanie bazujące na efektach. Zaprezentowano główne determinanty środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego oraz zaproponowano obszary i mechanizmy kreowania bezpieczeństwa międzynarodowego w warunkach permanentnie prowadzonej rywalizacji strategicznej.

Opis ze strony wydawcy

 
Bezpieczeństwo cyfrowe : perspektywa organizacyjna. Okładka książki

Przed i po : Wisława Szymborska / pod redakcją Józefa Olejniczaka

Kraków : Wydawnictwo Pasaże ,2023

Temat: Pisarze polscy

ISBN 978-83-64511-97-4

Przed i po. Wisława Szymborska to książka otwierająca nowe perspektywy badawcze i hermeneutyczne. Sytuuje poezję autorki Soli w nowym, dramatycznym horyzoncie zdarzeń. Wyrasta z poczucia, że dzieło literackie żyje w swoich odczytaniach i stanowi depozyt powierzony kulturze jako szczególny aksjologiczny kapitał.

Opis ze strony wydawcy

 
Do cna - okładka książki

W trybach chaosu : jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat / Max Fisher

Kraków : Szczeliny , 2023

Temat: Media społecznościowe

ISBN 978-83-8135-262-8

Max Fisher w ramach kilkuletniego dziennikarskiego śledztwa badał aktualności wyświetlane na naszych tablicach oraz to, jak w sieci pogłębiają się podziały i jak zadomawiają się w niej nienawiść i dezinformacja. W swojej książce razem z „uciekinierami” z Doliny Krzemowej szuka źródeł tych zjawisk. Analizuje również społeczne i psychologiczne aspekty naszego funkcjonowania w internecie, krytycznie przyglądając się sterującym nimi algorytmom nastawionym na pochłanianie naszego czasu. Patrzy na ręce gigantów Big Techu: Marka Zuckerberga, Andrew Boswortha, Yishana Wonga, Erica Schmidta, Susan Wojcicki czy Jacka Dorseya, którzy pod przykrywką szerzenia wolności słowa zwiększają polaryzację, a z powstałej dezinformacji czerpią wielomilionowe zyski.
       Media społecznościowe, które miały służyć integracji i utrzymywaniu kontaktu, na naszych oczach stają się narzędziami szerzenia rasizmu, mizoginizmu czy hejtu. Chaos obecny w przestrzeni wirtualnej rozprzestrzenia się na ulice. Kto ponosi za niego odpowiedzialność? I co ważniejsze: kto tak naprawdę poniesie jego konsekwencje?


Opis ze strony wydawcy

 
Droga do pełni życia. Okładka książki

Nawyk samodyscypliny : zaprogramuj wewnętrznego stróża / Neil Fiore ; tłumaczenie: Małgorzata Głogowska

Gliwice : Sensus , 2022

Temat: Samokontrola

ISBN 978-83-8322-000-0

"Muszę", "Powinienem", "Nie mogę", "Nie mam czasu", "Później, a najlepiej jutro" - te myśli zwykle nachodzą Cię kolejno, kiedy zastanawiasz się, czym powinieneś zająć się w danej chwili i jakie sprawy skończyć przed zachodem słońca. Odczuwasz bezsilność, patrząc na niekończącą się listę zadań, ciągle się denerwujesz i wzbraniasz przed działaniem, by na koniec poczuć, że jesteś zupełnie sparaliżowany i niezdolny do czynu.
Odkładając działanie na później, skupiasz się na swoim lęku przed jego rozpoczęciem lub zakończeniem. Kulisz się, słysząc świst mijających Cię terminów, i nie myślisz już nawet o tym, by DZIAŁAĆ! Jednak to może się zmienić i na pewno tak właśnie się stanie, kiedy wypróbujesz ćwiczenia zawarte w tej książce.

Opis ze strony wydawcy

 
Embriologia - okładka książki

Albania : w szponach czarnego orła / Izabela Nowek

Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Temat: Albania

ISBN 978-83-67324-93-9

Nowe, uaktualnione wydanie cenionego na rynku wydawniczym podręcznika.

Autorka zabiera nas w podróż po mozaikowej rzeczywistości Albanii. Oprowadza po historycznej Krui i zatłoczonym centrum Tirany, wśród jej rozmówców są bywalcy barów, aktywistki i ci, którzy przetrwali czasy komunizmu. W ich historiach wspomnienia z okresu dyktatury przeplatają się z opowieściami o pierwszych feministkach i tradycyjnych kilkudniowych weselach. Przewodniczka odkrywa nieznane oblicze Albanii – krainy orłów, w której wciąż żywa jest legenda Skanderbega, a dwugłowy czarny orzeł, jeśli złapie kogoś w swoje szpony, to łatwo go nie wypuści, bo do tego kraju wraca się wielokrotnie.


Opis ze strony wydawcy

 
Gorsze : jak nauka pomyliła się co do kobiet - okładka książki

Fałszerz : historia największego polskiego oszusta / Magda Omilianowicz

Wydawnictwo Agora , Warszawa, 2023

Temat: Fałszerstwo

ISBN 978-83-268-3799-9

Zdzisław Nęcka, genialny polski fałszerz, nazywany „Królem Fałszerzy” i „Matejką z Monte”. Wielokrotny recydywista, który przesiedział w więzieniach w całej Polsce ponad czterdzieści lat. Podrabiał banknoty, przeróżne dokumenty, biżuterię. Podobno jest w stanie podrobić wszystko, a fałszywki, które wyszły spod jego ręki były nie do odróżnienia dla fachowców. Podczas długich wyroków malował freski w więziennych kaplicach. Robił kopie obrazu Moneta „Plaża w Pourville” dla stacji telewizyjnej i dwukrotnie namalował kopie „Bitwę pod Grunwaldem”. Na wolności przyjaźnił się z artystami i gangsterami, żyjąc na styku półświatka i bohemy. Człowiek o wielkim talencie, który kiepsko wykorzystał.


Opis ze strony wydawcy

 
Granica możliwości. Okładka książki

Gospodarka i entropia : jak wyjść z polikryzysu? / redakcja naukowa Jerzy Hausner, Michał Krzykawski

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR ,2023

Temat: Kryzys

ISBN 978-83-67450-36-2


To jedna z ciekawszych i ambitniejszych prób holistycznego spojrzenia na procesy gospodarcze, z uwzględnieniem działania praw termodynamiki, samoorganizacji systemów żywych i zmian klimatu wskutek działalności człowieka. Stanowi interesującą próbę połączenia pozornie odległych dziedzin i dyscyplin naukowych, jakimi są fizyka (w tym energetyka), nauki społeczne (w tym ekonomia i nauki o polityce) i nauki przyrodnicze. Hausner i Krzykawski, jako redaktorzy i współautorzy tej publikacji, pokazują nowe kierunki badań w ekonomii oraz zdecydowaną przewagę badań interdyscyplinarnych nad wąskospecjalistycznymi.


Opis ze strony wydawcy

 
Hematologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Okładka książki

Perspektywy bezpieczeństwa logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej / Mieczysław Pawlisiak

Warszawa : Difin , 2023

Temat: Bezpieczeństwo militarne państwa

ISBN 978-83-8270-205-7

Autor omawia złożoną problematykę kształtowania potencjału logistycznego Sił Zbrojnych RP we wszystkich wymiarach: organizacyjnym, technicznym, mobilizacyjnym, finansowym, w aspekcie strategicznym i operacyjnym, a przede wszystkim w ścisłym odniesieniu do sojuszniczych doktryn strategicznych i wymagań interoperacyjnych NATO. Zasadniczą grupą odbiorców są osoby związane z funkcjonowaniem systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP.

Opis ze strony wydawcy

 
Instrumentarium i techniki zabiegów w chirurgii naczyniowej - okładka książki

Prawdziwy świat kryptografii / David Wong

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN SA , 2023

Temat: Kryptologia

ISBN 978-83-01-22865-1

Książka pomaga w zrozumieniu technik kryptograficznych stosowanych w popularnych narzędziach, strukturach i protokołach, dzięki czemu Czytelnik łatwiej będzie mógł dokonać właściwych wyborów zabezpieczeń dla swoich systemów i aplikacji. Publikacja nie skupia się na teorii, ale na aktualnych technikach kryptograficznych, które są potrzebne w codziennej pracy. Autor omawia elementy konstrukcyjne kryptografii, takie jak funkcje skrótu i ​​wymiana kluczy, oraz pokazuje, jak ich używać w ramach protokołów bezpieczeństwa i aplikacji.


Opis ze strony wydawcy

 
Interakcje leków z żywnością - okałdka

Sprawa diabła / Andrzej Jeznach

Warszawa : Prószyński i S-ka , 2023

Temat: Śledztwo i dochodzenie

ISBN 978-83-8352-055-1

Zanim odejdzie na emeryturę, nadinspektor Norbert Matula chce rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci handlarza sztuką Hildebranda Gurlitta, przekonany, że za przedwczesnym zamknięciem dochodzenia stoją polityczne matactwa ludzi dążących do zahamowania procesu denazyfikacji w powojennych Niemczech. Nieoczekiwanie tropy śledztwa wiodą do niewielkiego polskiego miasteczka – Jasła, gdzie w czasie wojny władzę dzierżył starosta Walter Gentz – pochodzący z Düsseldorfu prawnik, miłośnik Nietzschego, a zarazem bezwzględny oprawca, który doprowadził do niemal całkowitego unicestwienia miasteczka.

Opis ze strony wydawcy

 
Inżynieria danych w praktyce - okładka

Szkolenie psa / Anna Iglikowska

Warszawa : Wydawnictwo SBM , 2023

Temat: Psy

ISBN 978-83-8348-068-8

Książka jest wyczerpującą pozycją o wychowaniu i szkoleniu psów. W kolejnych rozdziałach omówione zostały teoretyczne aspekty wychowania psa, możliwe problemy behawioralne, język psów, czyli sposób, w jaki domowe czworonogi komunikują się z ludźmi, a także jak postępować ze szczeniakiem oraz metody szkolenia.

Opis ze strony wydawcy

 
Medycyna ratunkowa : diagnostyka i leczenie  - okładka

To nie smutek, to depresja : poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie / Monika Kotlarek

Gliwice : Sensus , 2023

Temat: Młodzież z depresją

Badania dowodzą, że na depresję chorują już kilkulatki, wśród nastolatków natomiast dotkniętych nią jest około czterech procent, a objawy depresyjne wykazuje nawet co piąty. Tym ważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję? Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny.

Opis ze strony wydawcy

 
Medycyna ratunkowa : zabiegi i procedury - okładka

Zwierzęta na wojnie : niezwykłe historie bojowych słoni, koni, psów, gołębi, nietoperzy i delfinów wspomagających wielkie armie świata / Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński

Warszawa : Fronda , 2023

Temat: Zwierzęta

ISBN 978-83-8079-901-1

Książka przeniesie nas w niezwykły świat, gdzie zwierzęta stanowią część wojennego dramatu. Poznamy jasne i ciemne strony historii, odkryjemy bohaterstwo i łajdactwo związane z wykorzystywaniem zwierząt w wojnach. Wojna to zorganizowany obłęd wykorzystujący najgorsze ludzkie instynkty. I najlepsze zwierzęce.

Opis ze strony wydawcy

 
Nowoczesna inżynieria oprogramowania- okładka

Imperium bólu : baronowie przemysłu farmaceutycznego / Patrick Radden Keefe ; przełożył Jan Dzierzgowski

Wołowiec : Wydawnictwo Czarne , 2023

Temat: Przemysł farmaceutyczny

ISBN 978-83-8191-713-1


Wybitny reporter Patrick Radden Keefe przedstawia historię rodziny, która z rzekomej troski o pacjentów uczyniła listek figowy dla swojej zachłanności. Imperium bólu to porażająca opowieść o ambicji i filantropii, o zbrodniach i bezkarności. O korumpowaniu publicznych instytucji, o chciwości i władzy. To także historia stulecia amerykańskiego kapitalizmu i świata, w którym pieniądz i sława wygrywają z etyką i człowieczeństwem.


Opis ze strony wydawcy
 
Poradnik dla doktorantów- okładka

Nieobliczalna / Magda Stachula

Warszawa : Wydawnictwo Luna - Imprint Wydawnictwa Marginesy , 2022

Temat:Zazdrość

ISBN 978-83-67157-68-1

Kim jest kobieta, której ciało znaleziono przed blokiem? Czy ktoś ją zabił? A może to samobójstwo albo nieszczęśliwy wypadek? Wśród mieszkańców osiedla jest ktoś, kto zna prawdę. Prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca niż się początkowo wydaje.

Opis ze strony wydawcy

 
Sapiens na zakupach- okładka

Psychologia kryminalistyczna : teoria i praktyka śledczo-sądowa. T. 1, Sprawcy i ofiary przestępstw / Brunon Hołyst

Warszawa : Difin , 2023

Temat:Psychologia kryminalistyczna

ISBN 978-83-8270-197-5

Wydanie 5 rozszerzone zostało o nowe zagadnienia i bibliografię. Tom 1 jest poświęcony sprawcom i ofiarom przestępstw. W zagadnieniach wstępnych dodano nowy rozdział „zagrożenia mikrobiologiczne”. Wiele uwagi poświęcono procesom motywacyjnym sprawców przestępstw. W części trzeciej na szczególną uwagę zasługują następujące zagadnienia: podatność na wiktymizację w świetle psychologii kryzysów emocjonalnych i rozwojowych, osobowościowe predyspozycje stania się ofiarą przestępstwa, związki ofiary ze sprawcą przestępstwa.

Opis ze strony wydawcy

 
Sekcja zwłok- okładka

Spin dyktatorzy : nowe oblicze tyranii w XXI wieku / Sergei Guriev, Daniel Treisman ; tłumaczenie Aleksandra Żak

Kraków : Szczeliny , 2023

Temat: Dezinformacja

ISBN 978-83-8135-265-9

Sergei Guriev i Daniel Treisman po latach badań i analizowania raportów przedstawiają wnikliwe portrety współczesnych autorytarnych przywódców, takich jak Viktor Orbán, Recep Tayyip Erdoğan, Lee Kuan Yew czy Alberto Fujimori. W pasjonującej książce wyjaśniają, dlaczego w epoce rosnącej nowoczesności i świadomości demokratycznej spin dyktatorzy mogą wciąż być u władzy, a my nie możemy z tym nic zrobić.

Opis ze strony wydawcy

 
Wilcze dzieci - okładka

Zbrodnie odczytane z kości : tajemnice antropologii sądowej / Monika Głąbińska

Warszawa : Muza - Sport i Turystyka ,2023

Temat:Antropologia sądowa

ISBN 978-83-287-2685-7

Dlaczego pozbycie się ciała ofiary nie jest tak proste, jak to pokazują w filmach, i czy antropolodzy potrafią ją zidentyfikować nawet na podstawie spopielonych kości? Ile jest mitów, a ile faktów w popularnych serialach kryminalnych?

 Monika Głąbińska, antropolog sądowy, zdradza tajniki pracy jednego z najbardziej fascynujących zawodów, który w Polsce wykonuje naprawdę niewiele osób. W swojej książce rzuca wyzwanie: pokaż mi swój szkielet, a powiem ci, kim jesteś.

Opis ze strony wydawcy

 
kwestia charakteru- okładka

Psychologia kryminalistyczna : teoria i praktyka śledczo-sądowa. T. 2, Postępowanie karne i profilaktyka / Brunon Hołyst

Warszawa : Difin , 2023

Temat: Prawo i wymiar sprawiedliwości

ISBN 978-83-8270-198-2

Tom 2 obejmuje problematykę postępowania karnego i profilaktykę. Należy zwrócić uwagę na potrzebę uzyskiwania osobowego materiału dowodowego przez stosowanie racjonalnych metod przesłuchania świadków i podejrzanych. W książce poświęcono wiele miejsca psychologicznym podstawom zapobiegania przestępczości i systemom profilaktyki. Uwzględniono także działalność prywatnych służb ochrony w niektórych państwach europejskich.

Opis ze strony wydawcy